Programi, prireditve - Slovesnost ob počastitvi 35-letnice delovanja Zveze Slovencev na Madžarskem

Zveza Slovencev na Madžarskem je 8. novembra v monoštrskem gledališču slovesno obeležila 35. obletnico svojega delovanja. Na prireditvi je zbrane nagovorila predsednica Zveze Slovencev, Andrea Kovács. Slavnostni govornik prireditve je bil Matej Arčon, minister za Slovence v zamejstvu in po svetu ter podpredsednik Vlade Republike Slovenije. Poudaril je, da so lahko porabski Slovenci ponosni na obletnico zveze ter na prehojeno pot, ob tem pa je izpostavil nekaj dosežkov slovenske skupnosti v Porabju. Minister Arčon je na slovesnosti podelil dve priznanji Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, in sicer Zvezi Slovencev ob 35-letnici delovanja za dolgoletno, predano in neprecenljivo delo pri ohranjanju, razvijanju in širjenju slovenske kulture, jezika in identitete ter za pomemben prispevek k utrjevanju enotnega slovenskega kulturnega prostora, prav tako je izročil priznanje folklorni skupini ZSM Gornji Senik za 40 let delovanja. 

V kulturnem programu sta nastopila oba pevska zbora Zveze Slovencev na Madžarskem, Komorni pevski zbor Monošter in Mešani pevski zbor Avgust Pavel. Predstavili pa so se tudi nadarjeni mladi iz Porabja. Podeljene so bile štipendije dijakom in študentom, ki aktivno delujejo na področju kulture ter s svojim prizadevanjem bogatijo slovensko skupnost na Madžarskem.

Prireditev je s svojim enournim programom obogatila Akademska folklorna skupina France Marolt iz Ljubljane, ki ima v svojih vrstah tudi porabsko Slovenko.

Ob jubileju je Zveza Slovencev izdala zbornik, ki so si ga obiskovalci prireditve lahko ogledali in po en izvod vzeli s seboj.